Hemodiyaliz
18 Ekim 2023

 HEMODİYALİZ ÜNİTESİ


Hemodiyaliz Ünitesinde  Hastalara haftanın 6 günü saat 07:00 17:00 arasında 2 seans şeklinde hemodiyaliz hizmeti verilmektedir. Pazar günü birim kapalıdır. Kurtalan ilçesi sınırlarında hastalara ulaşım hizmeti verilmektedir

 6 adet Hsb Ag (-), 1 adet Hbs Ag (+) ve 1 adet hcv (+) hastalar için diyaliz cihazı bulunmaktadır. HbsAg (+) ve Hcv (+) hastalar ayrı odada ve ayrı cihazlarda diyaliz tedavileri yapılmaktadır Her hemodiyaliz cihazı için ayrı elektrik paneli bulunmakta ve olası elektrik kesintilerinde UPS, jeneratör devreye girmekte ve diyaliz hizmeti kesintisiz devam etmektedir.

Diyaliz Ünitesinde hastalar Dahiliye uzmanı sorumluluğunda hemşire, diyaliz teknikeri, diyetisyen, psikolog eşliğinde tedavileri yapılmaktadır. Her ay düzenli yapılan tetkikler sonucunda, uzman doktorlarımız tarafından, hastalarımızın diyaliz tedavileri yapılmaktadır ve diyetisyen tarafından hastalarımızın yeni diyet programları değerlendirilmekte ,hastalar bilgilendirilmektedir.Ayrıca, hastaların diyaliz tedavileri dışında her türlü hastalıkları ile ilgili konsültasyon işlemleri öncelikli olarak yapılması sağlanmaktadır. Tüm hastalarla görüşülüp gerekli bilgilendirmeler sonucunda organ nakli olmak isteyen hastalara ilgili yerlerle koordinasyonlar kurulmaktadır. Psikologlarımız tarafından haftada bir gün hastalığın ve diyaliz işleminin yarattığı stresi azaltıp tedavi başarısını artırmak ve hastalarımızın yaşam kalitesini yükseltmek için çalışmalar yürütülmektedir.

 Diyaliz Cihazları ve su sistemi günlük bakım ve kontrolleri diyaliz teknikeri tarafından yapılmaktadır.   Su sistemimizde günlük, üç aylık ve altı aylık tetkikler düzenli olarak yapılmaktadır. Su sistemimiz; Double Pass Reverse Osmoz, 5 adet membran,1 adet reçine tankı ile optimum kalitede su üretmektedir. Günlük tetkikler yapılmakta, dijital veriler hem tarafımızca hem de genel merkezce otomatik olarak görülmekte ve kontrol edilmektedir.

Ünitemiz tatillerini geçirmek üzere yurt dışı ve yurt içinden gelen misafir hastalarımıza da hizmet vermektedir.

MİSAFİR HASTA BAŞVURULARI: Telefonla  başvuru kolayca yapabilmektedirler. Gelirken hasta yanında kimlik, diyaliz raporu ve epikriz bulundurması gerekmektedir.

Diyaliz merkezine hastanemizin zemin katında Acilin yanı tarafından ulaşabilirsiniz.