Acil
19 Ekim 2023


ACİL SERVİS HİZMETLERİ

Temel acil sağlık hizmeti, nöbetçi acil doktoru, acil tıbbi sorunları mevcut olan hastalara hızlı bir şekilde sağlık hizmeti vermek için gerekli personel ve donanıma sahip olarak hastanede özel olarak belirlenmiş bir alanında tıbbi bakımın yerine getirilmesini ifade etmektedir.

Hastanemizde profesyonel bir sağlık ekibi ile 7/24 acil servis hizmetleri verilmektedir. Acil durumların ortaya çıkması durumunda hastanın durumuna istinaden alanında uzman doktorlarımız ve sağlık ekibimiz tarafından gerekli müdahaleler yapılmaktadır.

1. Basamak olan acil servisimiz de triyaj alanı,bekleme alanı,resütasyon odası ,travma odası,sarı alan müdahale odası,müşahadeler ve muayene odaları mevcuttur.ameliyathane ,yoğun bakımlara ve doğumhaneye direk geçiş sağlayan asansör mevcuttur.

Hastanemiz acil servis bölümünde, acil durumlarda hastalara yaşam desteği için gerekli olan tüm ekipman ve malzemeler hazır bulunmaktadır.

Hastanın tedaviye erişimini iyileştirmek ve bakım kalitesini artırmak için acil serviste geçirdiği süreyi azaltmak önceliklidir. Hastanemizde, bu süreyi kısaltmak için uluslararası sağlık standartlarına uygun olarak hazırlanmış kategorizasyon mevcuttur. Hastalığın seyrine ve hastanın durumuna göre bekleme süreleri, aciliyet durumları tek tek belirlenmiştir. Aynı zamanda hem destek sağlık ekibi hem de alanında uzman hekimler tarafından yapılan fiziki muayenelere göre de kategorizasyona bağlı olarak bekleme süreleri, acil müdahaleler organize edilmektedir.

Kırmızı Alan: Kırmızı alana alınan hastalar hayati tehlike taşımaktadır. Bu alanda travmalar, ağır alerjik reaksiyonlar, yüksek ateş, kalp krizi riski, kanamalı durumlar, şiddetli baş ağrısı, bilinci kapalı olanlar vb. olan tüm acil müdahale gerektiren hastalıklar kırmızı alana girmektedir.

Sarı Alan: Orta şiddetli travmalar, kazalar, vajinal kanamalar gibi kalıcı hasar oluşturma riski bulunan hastalıklar sarı alana alınmaktadır.

Yeşil Alan: Hafif şiddetli olan, beklemesi durumunda kalıcı hasar ya da hasar oluşturmayacak hastalıklar yeşil alana alınmaktadır.